Utbildning fortsätter inom produktionen

utbildning fortsätter i produktion
utbildning fortsätter i produktion

I samarbete med Eskişehir Industry of Industry (ESO) och Anadolu University kommer Eskişehir Yrkesskolestudenter att slutföra en betydande del av sin utbildning i produktion. I detta sammanhang har ESO: s ordförande Celalettin Kesikbaş och rektor Prof. Dr. Fuat Erdal undertecknade det.


Med protokollet som gör det möjligt för Eskişehir Vocational High School-studenter att genomföra den sista terminen i sin 4-terminsträning vid ESO-medlemsföretag, kommer studenterna att ha möjlighet att blanda teoretisk kunskap med träning och få möjlighet att lära känna den sektor de är utbildade i närmare.

Vid underteckningsceremonin som hölls i Eskişehir industrikammare, ESO: s vice ordförande Sinan Özeçoğlu, Fatih Düş, ESO: s styrelseledamot Gürhan Albayrak och Anadolu University Vice Rector Prof. Dr. Fatih Temizel, chef för Eskişehir Yrkesskola Prof. Dr. Aslı Afşar var också närvarande.

Kommer att öppna nya horisonter

Under protokollceremonin betonade ESO: s ordförande Celalettin Kesikbaş vikten av att studenter var i kontakt med branschen medan de var i sin utbildning och sa: ”Våra ungdomar bör utbildas som kvalificerade individer som vet hur man tillämpar dagens teknik. Det faktum att våra ungdomar, som kommer att delta i produktionen av vårt land, gör praktikplatser i våra industrianläggningar öppnar nya horisonter för dem. "Om vi ​​ska tävla med världen behöver vi en utrustad generation."

Kommer att tillföra värde

Anadolu University rektor Prof. Dr. Fuat Erdal uppgav att på detta sätt kommer socialt, kulturellt och ekonomiskt värde att läggas till staden och studenterna kommer att få möjlighet att lära känna näringslivet. Erdal sa, ”Försäkringarna för våra studenter som ingår i 3 + 1-utbildningsmodellen Workplace Training Application kommer att göras av universitetet och företagen täcker studenternas mat- och resekostnader. "Programmet kan ses över i enlighet med epidemin," sa han.


sohbet

Var den första att kommentera

Yorumlar

Relaterade artiklar och annonser