MEXT representerade Turkiet i Silicon Valley

MEXT representerar Turkiet i Silicon Valley
MEXT representerade Turkiet i Silicon Valley

MESS Technology Centers MEXT-team tog plats med en speciell inbjudan till Silicon Valley Start-up-eventet organiserat av Plug and Play.

Introducera 35 Unicorns som PayPal och DropBox för branschen kazanPlug and Play, världens största öppna innovations- och entreprenörskapsplattform, anordnade Silicon Valley Expo, ett start-up event, den 14-16 juni 2022. MEXT-teamet deltar i evenemanget som det enda teknikcentret från Turkiet och regionen; Plug and Play samarbetade med Microsoft och Google. Mer än 250 nystartade företag presenterade vid evenemanget som hölls i San Franciscos Silicon Valley. I organisationen där Turkiet representerades av MEXT var Plug and Play VD och grundare Saeed Amidi speciellt värd för MEXT-teamet.

Plug and Play kör mer än 60 accelerationsprogram per år. Plug and Play, som gör att företag som Dropbox, PayPal, Hippo, Honey, Rappi, N26, som har miljontals användare runt om i världen, kan bli enhörningar, har en total investeringsfond på 7 miljarder dollar. Det finns mer än 40 tusen nystartade företag i plattformens globala startpool.

Plug and Play Istanbul Office står till tjänst för den turkiska industrin med MESS

MESS fortsätter att arbeta för att gynna alla sina intressenter, särskilt dess medlemmar, och utökar sitt globala affärsnätverk dag för dag i syfte att bidra till den turkiska ekonomins konkurrenskraft. Plug and Play, världens största öppna innovations- och entreprenörskapsplattform, med huvudkontor i Silicon Valley, fortsätter att vägleda entreprenörer vid MESS Technology Center MEXT i Turkiet.

Uttrycker att de kommer att fortsätta att lära sig och stödja framtidens teknologier och alla innovationer som gynnar landet, genom att ta mottot "Vårt jobb är transformation, vår väg är framtiden" som deras guide, Özgür Burak Akkol, styrelseordförande av MESS, sa: Vi arbetar hårt för att träffa dig. Ett av våra viktigaste mål är att ge våra lokala entreprenörer möjlighet att hitta nya marknader och investeringar samt att introducera utländska företag för våra medlemmar. Med detta mål, tack vare samarbetet vi startade med världsjätten Plug and Play, betjänar hela ekosystemet av Plug and Play, som har mer än 20 företagspartners i 400 länder, den turkiska industrin på vårt kontor i Istanbul. Våra medlemmar kan få tillgång till Plug and Plays avancerade venture-nätverk gratis och träffa nystartade företag från hela världen. Tusentals människor deltog i mötena som anordnades av Plug and Play Istanbul Office, som vi är grundande partner till, i Turkiet. Hundratals initiativ utvärderades av MEXT, med hänsyn till våra medlemmars prioriterade innovationsbehov; utvalda sammanfördes med våra medlemmar, projekt utvecklades. Vi kommer att fortsätta följa utvecklingen i världen för att upptäcka förslag och projektmöjligheter som kommer att gynna vårt land och våra medlemmar. Vårt arbete med denna fråga kommer att fortsätta växa.” säger.

Under sitt besök träffade MEXT-teamet jättarna och pionjärerna inom det globala teknikekosystemet som värd för Plug and Plays VD och grundare Saeed Amidi. MEXT-teamet, som också besökte det nyöppnade Technology Center och campus för Microsoft i Silicon Valley, var det första teamet från vårt land som besökte denna anläggning. Under besöken i Silicon Valley togs de första stegen med Google för projekt- och samarbetsmöjligheter för tillämpningsområdena artificiell intelligens i branschen. Dessutom utvärderades investeringsmöjligheter för vårt land och samarbeten som kommer att tjäna vår branschs tvillingomvandling med de högsta ledningsgrupperna för viktiga riskkapitalfonder som Breakthrough Energy och Iconiq.

Liknande annonser

Var den första att kommentera

Yorumlar