Aydın Denizli Highway Route ändrades för tredje gången

aydın Denizli motorväg har ändrats för tredje gången
aydın Denizli motorväg har ändrats för tredje gången

Motorvägen Aydın-Denizli kommer att passera genom en jordbruksrik region på Aydin-slätten efter att dess planer har ändrats för tredje gången. CHP: s Hüseyin Yıldız, som förde frågan till församlingens dagordning, sade: ”Det kommer att förlora 2500 grunder, fikon och olika ekar, 150 dekar mark, 5 hus och 5 lador i vår by. Totalt 47 byar kommer att drabbas av denna förändring. Om denna rutt inte ändras kommer det att finnas en massakre på naturen, sade han.

Enligt nyheterna i Birgün; ”Ruttplanerna för motorvägen Aydın-Denizli, vars grund lades den 16 november 2020, har ändrats för tredje gången. För det första var det planerat att ta vägen till Eyüpbükü som ligger öster om Buharkent och för det andra till ingången till Feslek Mahallesi Organized Industrial Zone (OSB). En tredje ändring gjordes i vägplanen och man beslutade att ta dig till de mest bördiga områdena Buharkent i Karavanbükü-området.

CHP Aydın Biträdande Hüseyin Yıldız förde frågan till dagordningen för församlingen och lade fram en parlamentarisk fråga till transport- och infrastrukturminister Adil Karaismailoğlu. Yıldız sa att ”rutten bestämdes enbart med motivet att tjäna pengar,” Genom att förstöra jordbruksområdena Kuyucak och Buharkent vidtogs åtgärder mot folkets samtycke. Låt vägen passera landsbygden, längst ner på berget, i enlighet med den första planen, och dessa hus bör inte rivas. Motorvägen som kommer in i byn kommer också att påverka människors hälsa negativt. Förstör inte hus fulla av minnen, fikon och olivträd som är 50 år gamla. Det bör inte glömmas att grunden för den nationella ekonomin är jordbruket. Det kommer att förlora 2500 mark, fikon och olika ekar, 150 dekar mark, 5 hus och 5 lador i vår by. Totalt 47 byar kommer att drabbas av denna förändring. Om denna rutt inte ändras kommer det att finnas en massakre på naturen, sade han.

Yıldız frågor till Karaismailoğlu är följande:

  • Varför ändrades projektet Aydın-Denizli Highway två gånger i Kuyucak och tre gånger i Buharkent? Har denna förändring något att göra med att vissa jordbruksmarker på andra vägvägen tillhör namn nära AKP-regeringen?
  • Varför ignoreras problemen för medborgarna som kommer att förlora sina hem och bördiga jordbruksmark på grund av projektvägen Aydın-Denizli Highway? Varför görs denna vägsträcka inte utan att offra medborgarna?
  • Skulle det inte vara billigare om Aydın-Denizli Highway Project byggdes med BOT-modellen (build-operate-transfer) istället för att bygga den av statsvägarna? Varför återspeglas motorvägsgarantin i alla Turkiets fickor? Kommer våra medborgare som kommer att använda motorvägen att betala dessa stora avgifter?
  • Om att ingångarna till Sarayköy, som ligger 14 km från Buharkent, och Kuyucak, som är 13 km, kommer att räcka, kräver lokalbefolkningen att den motorvägsingång som planeras byggas i Buharkent avbryts. Dessutom är det möjligt att förhindra förstörelse av bördiga jordbruksmarker, som kommer att tas cirka 200 m norr om motorvägen. Av vilken anledning passerar den vägen genom byn Kuyucak Çamdibi?
  • Är det sant att denna förändring, som kommer att förstöra jordbruksmarker, gjordes för att minska kostnaderna för entreprenörsföretaget eller för att höja priset på vissa privata markar?
  • Vi talar om 14 tusen dekar fruktbart land, som alla är fulla av fikon-, oliv- och mandelträd, hur kommer du att kompensera för den förlust det kommer att orsaka i landets ekonomi? Företagets tjänstemän skrämmer medborgarna genom att säga att om du inte skriver under kommer staten inte att betala 1 TL för dig. Dessutom har 3 TL inte betalats på tre månader i områden där underskrifter gjordes och klipptes, hur kan du förklara detta?
  • Kommer inte heller bonden att behöva migrera till staden när han tappar mark, hus och ladugård? Vilken typ av studier planerar du att genomföra för anpassning av familjer som inte har bott i staden till stadslivet? Var det inte ett försök att flytta stadens medborgare till byarna, vilket var det sista målet som stat? I det här fallet, hur ska du kontrollera befolkningstillväxten som kommer att inträffa i städer? Var kommer den arbetslösa bonden att arbeta för att han är en outbildad arbetare? Hur ska han försörja sin familj?
Armin

sohbet

Var den första att kommentera

Yorumlar