Elektrisk skoteråra börjar i Sivas

Sivasta-scootertiden börjar
Sivasta-scootertiden börjar

Inom ramen för projektet som ska genomföras av Sivas kommun kommer medborgarna att ha möjlighet att använda ett miljövänligt transportfordon med elektriska skotrar för att placeras i olika delar av staden.


Borgmästare Hilmi Bilgin sa att de i första hand beställde 100 skotrar till Electric Scooter, vilket är en helt inhemsk och nationell produktion som ger miljövänlig och säker transport vid korta transporter.

Elektriska skotrar, som sprider sig snabbt i användning över hela världen och som gradvis används i vårt land, kommer snart att vara tillgängliga för invånarna i Sivas. Perioden med snabba, säkra, miljö- och klimatvänliga transporter börjar i rekreationsområden och offentliga trädgårdar med tvåhjuliga mikro-mobilitetsfordon.

Med den tekniska infrastrukturen som innehåller programvaran med spårningsmodul, vars programvara har utvecklats av Turkish Engineers, kan helt nya elektriska skotrar nå en hastighet på 35 km per timme. Användare som kan resa 50 km med en enda laddning och nå närmaste skoter med en applikation som laddas ner till sina mobiltelefoner kan registrera sig och lämna fordonet var som helst via applikationen utan att vara anslutna till en station.

VI GÖR DEN FÖRSTA BESTÄLLNINGEN AV VÅRA SCOOTERS FÖRFRÅGAS AV VÅRA UNGRA MÄNNISKOR

Borgmästare Hilmi Bilgin gjorde ett uttalande om projektet och sa, ”Vi kommer att sätta ett miljövänligt transportsystem i tjänst för våra medborgare i Sivas på kort avstånd. Under den nya perioden planerar vi att implementera skoterapplikationen, som ofta används av våra ungdomar och begärs av oss, i ett skede där vi lämnar pandemiprocessen tillbaka efter att ha slutfört de nödvändiga infrastrukturarbetena för nästa period. Lagstiftningen för detta godkändes av TBMM: s miljökommission. Det kommer till generalförsamlingen och blir lag. Vi gör nu våra första provkörningar till följd av mötet med våra auktoriserade vice ordförande och vår VD för ÖZBELSAN. Vi ville inse att detta är ett verkligen nödvändigt arbete och mycket efterfrågas av våra ungdomar, med tanke på att det är en miljövänlig praxis. Det kommer att implementeras i vår Smart Bike-applikation. Vi kommer att sträva efter att göra vår del som en miljövänlig kommun om vårt elektriska sparkcykelsystem också aktiveras tillsammans med det. Jag säger redan lycka till. Vi började vårt arbete och vi startar nedräkningen för att sätta det i tjänst för våra landsmän så snart som möjligt. " gav sina uttalanden.

"Det fortsätter i vår planering av användningsområden." Borgmästare Bilgin sa, ”Först och främst kommer vi att ta det i bruk i våra rekreationsområden i centrum, i vår offentliga trädgård. Vi tror att den också kan användas på universitetsområdet. Vi kommer att placera ett tillräckligt antal skotrar på campus på begäran. Vårt mål är inte att tjäna pengar utan att tillföra värde till stadens sociokulturella struktur. För detta ändamål kommer vi att ställa våra medborgare till tjänst för vår ungdom. Jag skulle vilja meddela att 100 elektriska skotrar också har beställts i första hand. " sa.


sohbet

Var den första att kommentera

Yorumlar

Relaterade artiklar och annonser