Nostalgisk spårvagnsutvärdering av SATSO

satsodan nostalgisk spårvagnsutvärdering
satsodan nostalgisk spårvagnsutvärdering

Vid Sakarya Chamber of Commerce and Industry Chamber General General Meeting-mötet i juni uttryckte rådets ledamöter sina sektoriella problem, åsikter och förslag.


SATSO Vid församlingsmötet, med ordförande av talman för församlingen Talip Kuriş, utvärderade styrelseledamöterna dagordningen, utvärderade styrelsens månatliga verksamhet, diskuterade problemen i de professionella kommittéerna och önskemålen.

Församlingens medlemmar, som tog ordet vid utvärderingen av den månatliga verksamheten för mötets styrelse, utvärderade kammararbeten, projekten och styrelsens aktiviteter.

"Kvalificerad anställning är ett viktigt behov"

Kenan Taçyıldız, ledamot av församlingen från den 29: e professionella kommittén, Han utvärderade projekten som genomfördes för att tillgodose behovet av kvalificerad mellanpersonal. I sitt tal sa Taçyıldız: ”Detta land behöver alltid kvalificerade, medvetna ungdomar. Det är mycket viktigt att känna till branschen och veta hur man producerar. Detta projekt, där vårt rum är i framkant, kommer att bidra till vår stad och vår ungdom. Jag gratulerar de som bidrog. ” använda uttryck.

28. Rådets ledamot Emrullah Terzioğlu från yrkeskommittén, Han sa att SATSO One Stop Office-projektet kommer att ge ett stort bidrag till medlemmarna och vår stad, och hoppas att det kommer att gå in i tjänsten så snart som möjligt.

22. Rådets ledamot Bülent Yazar från yrkeskommittén. Sera kommenterade några frågor som de undrade genom att utvärdera OSB-studier. " Under ledning av vårt jordbruks- och boskapskommission har vi försökt att upprätta en Sera OSB i vår stad. Det fanns ett bekvämt område att inrätta, och lokala myndigheter i regionen välkomnade också denna verksamhet. Vi har medlemmar som är nyfiken på den senaste utvecklingen. ” sa.

2. Tillkännagivande av Vocational High School till OSB

Cem Gün, vice styrelseordförande ”Vi kommer att få en annan god nyhet om kvalificerad personal mycket snart. Vid ingången till Sakaryas 2: a organiserade industriområde finns byggnaden High School and Vocational High School, som är ledig och väntar på att den grova konstruktionen ska vara klar. 2. Vi har inkluderat denna byggnad med initiativ från vår styrelse inom expansionsområdet OIZ. En byggnad på cirka 12-13 tusen m2. Genom att göra ett protokoll med SUBÜ kommer vårt andra OSB att anbudsutsändas mycket snart och både yrkeshögskola och yrkeshögskola kommer att föras till vår stad. Enligt den planerade studien; 2. Som det är känt i OIZ finns det 2 fabriker och de grenar de vill öppnas i yrkeshögskolan och yrkeshögskolan och 92 + 3 och 1 + 7 utbildningsstudier kommer att genomföras med eleverna där. Medan våra studenter fortfarande studerar kommer de att börja arbeta som mellanliggande personal i fabrikerna där och de kommer att ha ett jobb när de tar examen. Jag vill tacka vår Akgün-president, SUBU-rektor Mehmet Sarıbıyık och vår andra OIZ-president Mr.ükrü Bodur för deras bidrag till denna fråga.

Rådets ledamöter, som tog ordet i diskussionen om problemen i de professionella kommittéerna vid mötet, gjorde sina utvärderingar om frågor som sektorsproblem och lösningsförslag som fanns under den pandemiska processen.

”Uppmärksamhet bör ägnas kontrollerat socialt liv”

15. Församlingsmedlem Ercan Başnuh från yrkeskommittén, kontrolleras i läkningsprocessen och noterade att det utlöste epidemin som behandlades mycket bekvämt, "det började en läkningsprocess i Turkiet, men de flesta människor ska inte återgå till negativ pekare i denna process agera ansvarsfullt. Köpcentra, kaféer går tillbaka till den gamla ordningen men allvarlig ansvarsskyldighet fortsätter. Vi har anslutit allt till den pandemiska processen. För att leva ett normalt liv måste vi övervinna denna process. Vid köpcentra görs kontroller vid ingången, men efter att hinder har passerat kan människor bete sig helt fritt. Masker kan sänkas ned och arm till arm. Jag hoppas att vårt rum kommer att fortsätta med varningar och sociala varningar. Våra ansvarsfulla medborgare borde ha mer ansvar för att inte lägga en extra börda på hälsovården och inte för att göra andra sjuka. ” sa.

“Under trappkurser”

Kenan Taçyıldız, medlem av den 29: e professionella kommittén,”Tidigare fanns det ett klassrum i varje hörn, och med en applikation förvandlades de till skolor. Efter klassrummen har kurserna ökat avsevärt. Dessa kurser är; De fortsätter sin verksamhet som anställda enligt lagen och under trappan. Kurser i trappor betalar inte skatter och förhindrar konkurrens på alla områden, vilket gör anställdas inkomst låg. Informella institutioner måste granskas. Vi måste ta upp frågor som inte följer lagen. Medborgarna bör inte ha förordningar som gör affärer i problem. ” sa.

“Försäkringssektorn är offren”

16. Församlingsmedlem Oktay Topçu från yrkeskommittén, Han påpekade att försäkringssektorn, som han representerar, har blivit svår med de regler som har utfärdats under de senaste åren. I artillerietalen ”Tyvärr slutar inte försäkringsbyråernas problem. Driften och verksamheten inom vår sektor reglerades av försäkringslagen nummer 2007, som uppdaterades 5684. Men under de senaste 6-7 åren har systemet ingen plats kvar kvar. Med varje ny lagstiftning som görs i lagen försvåras byråernas aktiviteter dag för dag. En förordning offentliggjordes natten den 9 maj 2020. Även om försäkringsbyrån inte kunde göra någon annan verksamhet beviljades den här förordningen tillstånd att företag som inte har försäkring, deras verksamhet, kan göra försäkring. Tyvärr finns det ingen artikel i den här förordningen som kommer att gynna befintliga myndigheter. Vi förväntar oss stöd från de nödvändiga organisationerna i detta avseende. ” sa.

"Låt oss skydda våra effektiva jordbruksmark"

1. Församlingsmedlem Turgay Çelik från yrkeskommittén, ”Tidigare har många byar varit stadsdelar och det finns en ny ansökan. Våra kommuner i byn Taşlık arbetade med Çökekler. Tyvärr kommer projekt som korsningsvägar, parker, viadukter att genomföras på cirka 800 dekar fruktbar jordbruksmark. Dessa länder är jordbruksmarker. Ja; Låt oss utveckla, korsningar, vägar bör byggas, men våra bördiga jordbruksmarker bör inte slösas bort. Förlust på 2 byar 800 tunnland. Det här är bara två byar men det finns 2 byar på baksidan och det sägs att det kommer att finnas studier om dem snart. Låt oss skydda våra produktiva jordbruksmarker. ”

“GSM-sektorens verksamhet är svår”

Behlül Bayrak från 31. Professional Committee, När han berörde problem med GSM-sektorn sade han: ”De goda nyheterna om att vår yrkeshögskola för IT och programvara kommer att öppnas i vår stad gjorde oss mycket glada. Vi tackar vårt utskott och styrelsen för SATSO för deras ansträngningar. Som SATSOs församlingsmedlemmar under denna period kommer vi att uppleva stoltheten över att realisera detta projekt i flera år.

Under pandemiprocessen besökte vi våra sektorrepresentanter som en kommitté och lyssnade på deras problem och gav sina meddelanden. Under den senaste utvecklingen inom vår sektor, med den senaste lagen, ökar de importerade tekniska produkterna med 700 TL. Tyvärr har ingenting gjorts till förmån för GSM-företag som har bidragit till ekonomin i flera år och gett vårt land ett allvarligt mervärde. Vi har GSM-operatörer som är märkta runt om i världen, men det finns ofta ett blockerande och svåra jobb för denna sektor. ” använda uttryck.

4. Församlingsledamot Abdurrahman Çakar från yrkeskommitténuttalade sig om jordbruksproduktion och zonering. Epok; ”Den pandemiska processen visade oss att djurhållning och jordbruk är avgörande. Om vi ​​berör byggandet av jordbruksmark i vår stad; Exproprieringarna av de projekt som genomförts i dessa länder har slutförts för länge sedan. Det är inte möjligt att göra det på jordbruksmark som ingår i Büyükova-projektet i vår stad. Jag vill tacka alla sektorsrepresentanter som har uttryckt detta ämne och stött jordbruk. Lagligen är det förbjudet att göra projekt på jordbruksmark som officiellt omfattas av Büyükova-projektet i tidningen. ” sa.

14. Ledamot av församlingen från den professionella kommittén, Ekrem Kayasan, Påpekar att de producenter som producerar på platser med infrastrukturproblem lidit under den tunga regnprocessen, ”Det finns nästan 100 tillverkare och tillverkare i Bekirpaşa, inklusive våra kammarledamöter. När det regnar på grund av infrastrukturproblemen på vår plats, måste företag kämpa med pölar och deras produktion störs. Som tillverkare genomgår vi en mycket svår process, när det regnar, översvämmar våra fabriker. Även om vi ansöker överallt i två år kan vi inte hitta någon adressat. ” han talade.

I samtalet om önskemål och önskemål på mötet presenterade rådgivarna sina åsikter och förslag i frågor som ekonomisk, social, kulturell och utbildning.

13. Rådets ledamot Gökhan Korkmaz från yrkeskommitténHan sa att han deltog i det första mötet som en ny rådgivare och var stolt över att vara en del av SATSO-rådet. Korkmaz sa: ”Som ny rådgivare är jag glada över att delta i det första rådsmötet. Jag har arbetat i olika icke-statliga organisationer i många år och arbetat som frivilligarbete. Jag kommer att använda min erfarenhet inom SATSO för att bidra till Sakarya. SATSO är en mycket viktig organisation i vår stad. Jag är också stolt över att göra saker som kommer att gynna vår stad under detta tak. ” sa.

Tack för avdelningen för byggmaskiner

Adnan Borazancıoğlu, ledamot av församlingen från den 17: e yrkeskommittén, Han sade att de är glada över att filialen till byggmaskinoperatören kommer att öppnas i enlighet med behoven och kraven från deras kommittéer. I sitt tal sa Borazancıoğlu: ”Jag vill tacka den här avdelningen för öppnandet av Fatih yrkesmässiga och tekniska anatoliska gymnasium. Jag är säker på att det kommer att ge många bidrag till vår branschs framtid. Skolor och avdelningar öppnas, men vi måste på allvar stödja och stödja denna avdelning. Vi kommer att arbeta som en kommitté för att fylla i detta avsnitt. I den meningen kommer vi att samarbeta med andra icke-statliga organisationer.

1. Rådets ledamot Turgay Çelik från yrkeskommittén”Vårt storstadskommune har hanterat många jordbruksprojekt nyligen, men det finns många organisationer i vårt land som kommer att utföra dessa arbeten inom jordbruket. Jag tror att storstadskommunen borde hantera de prioriterade problemen i vår stad innan de projekt som rör jordbruk. Även om det finns ett arbete som ska göras inom jordbruket är det nödvändigt att förhandla med expertorganisationerna inom jordbruksområdet. ” använda uttryck.

Kenan Taçyıldız, ledamot av församlingen från den 29: e professionella kommittén, ”De skolor och avdelningar som kommer att öppnas till följd av ansträngningarna och studierna i vår kammare kommer att ge allvarliga bidrag till hela staden. Därför bör inte bara SATSO utan andra yrkesorganisationer stödja sådana projekt. ” han talade.

“Vi är den röda institutionen för staden”

23. Rådets ledamot Nihat Cinoğlu från yrkeskommittén, Han betonade SATSOs betydelse för staden och sa: ”När du tar bort SATSO-medlemmar från staden i Sakarya kvarstår ingenting kommersiellt och ekonomiskt i staden. Som SATSO är vi det största civilsamhället och även den professionella organisationen i denna stad. Vi kan bara lösa problem om denna stad med ett gemensamt sinne. Den mest rotade institutionen i denna stad är SATSO och har en historia på 103 år. Vi måste utveckla mycket nya och olika metoder. Vi litar på vår president Akgün Bey till slutet och ser att han tvingar varje dörr till förmån för medlemmarna. Utan kommunikation finns det inget förtroende eller utveckling. ”

Cinoğlu berörde också frågan om jordbruk, ”Vi tar skydd bakom löften om vägen är civilisationen och vi slösar bort vårt värdefulla land. Vissa industriorganisationer gör detta på samma sätt. Kämpar för att etablera en fabrik på produktiva jordbruksmark. Tyvärr gnagar vi vår egen kropp. ” använda uttryck.

”Studier om jordbruk ska inte underskattas”

Behlül Bayrak från 31. Professionella kommitté”Jag håller med om att våra rådgivare bör fokusera på frågor som infrastruktur före jordbruk. Men Metropolitan Municipality sa: ”Vi är alltid tillsammans med SATSO inom industrin, råvarubörsen inom jordbruk och vårt universitet i vetenskaplig verksamhet. Vi lägger stor vikt vid att SATSO har fört vår bransch och vårt samarbete kommer att fortsätta. ” vi vet din förståelse. Vi ser att SERA A.Ş, FİDAN A.Ş-projekt har nått slutfasen i chokladfabriken och inköp från hundratals bybor inom biodling, mjölk och äggaktiviteter ligger över marknadspriserna. Vi bör inte glömma att kraften i SATSO tas på allvar av alla institutioner. Och låt oss inte underskatta arbetena i vår Metropolitan kommun med anknytning till jordbruk. SATSO-medlemmar som arbetar med jordbruk tar dessa projekt ännu längre. ” använda uttryck.

Nostalgisk spårvagnsutvärdering

11. Rådgivare Ahmet Serbes från yrkeskommitténKommentera om ämnet för Metropolitan kommuns Nostalgiska spårvagnsprojekt, ”Det blev tydligt att det kommer att finnas ett problem som inte kommer att kompenseras när en pickax träffas på gatan. Vi ville inte att det skulle hända. Vi vill tacka våra chefer som lyssnade på oss med våra Akgün Presidents stora bidrag. De fattade mycket bra beslut i rådet för vår storstadskommune och uttalade att de tar stadens huvudproblem i framkant och tar spårvagnsprojektet till bakgrunden. Handlare har upplevt en mycket svår process under pandemiprocessen. Denna spårvagnsproblem bör inte tas upp om det är möjligt. " sa.

"Om spårvagnen inte kommer att utveckla handel ..."

6. Församlingsmedlem Enes Akcan från yrkeskommittén”Gator är symbolen för en stad och våra yrkesmän som verkar på dessa gator är stadens varumärke. Antalet människor ökade snabbt efter 2002, då hjulvägen stängdes för biltrafik, men det finns faktum att handeln på gatan inte ökade i samma takt. Detta gör att bara handlarna på gatan ökar. Gatan verkar ha ökat i värde på grund av den mycket mänskliga cirkulationen men handeln kan inte växa i samma takt. Vår borgmästare vill realisera ett spårvagnsprojekt i god tro. Det är dock nödvändigt att utvärdera för- och nackdelarna med detta projekt noggrant. Vi säger ständigt att gatan har ett mycket större parkeringsproblem. Vi har prioriterade problem. Vi kan göra spårvagnen och fånga en visuell skönhet, men jag tror att om denna skönhet inte kommer att utveckla handeln, bör den ses över. ” använda uttryck.

Borgmästare Altuğ: "Våra medlemmars intresse är vår prioritet"

I den sista delen av det ordinarie församlingsmötet i juni informerade SATSO: s ordförande A. Akgün Altuğ, som gjorde utvärderingar om församlingens tal och yttranden, att den turkiska röda halvmånen kommer att vara ett utbildningscenterarbete i de nya servicebyggnaderna inom ramen för One Stop Office-projektet.

Borgmästare Altuğ uttalade också att tjänsteförteckningen och projektarbeten för Sera OSB delades med storstadskommunen och Akyazı kommun, men i framtiden projektet av Metropolitan Municipality och Akyazı kommun SERA A.Ş. uppgav att de har fått den information de kommer att inse.

Med uttryck för att de fäster vikt vid företagskommunikation och kontinuiteten i detta meddelande som SATSO, betonade borgmästare Altuğ att de gör seriösa ansträngningar för att kontakta institutionerna i alla frågor som har medlemmarnas intressen och krav. Han underströk att varje institution bör visa samma engagemang i detta avseende.

I sitt tal sade president Altuğ: ”Vi som företrädare för näringslivet och den största icke-statliga organisationen och den professionella organisationen i denna stad har tillräcklig erfarenhet av vissa frågor. Vi vet hur vi kan öppna dörrar som inte öppnas och vi öppnar dörrar som inte öppnar. Låt oss bli generade som inte öppnar dörrarna. Vår prioritering är våra medlemmars fördelar. Om någon institution i staden berör våra medlemmars intressen kommer jag att stå inför någon annan. ” sa.

När det gäller frågan om Nostalgic Tram, som utarbetats av Metropolitan Municipality, sa borgmästare Altuğ: ”Alla våra handelsmedlemmar som vi talade om på Çark Avenue är för att inte göra den Nostalgic Tram. Vi kan inte ta en varm titt på ett projekt som våra medlemmar inte är nöjda med. Min enda sin qua non är SATSO-medlemmarnas fördel. Naturligtvis har vi ansvar gentemot vår stad. Vi har alltid varit medvetna om detta ansvar. Vi stöder alla arbeten som kommer att vara gynnsamma för staden också. Han använde sina uttryck.Var den första att kommentera

Yorumlar