Den turkiska logistikbranschen fortsätter sin tillväxtverksamhet

turk logistics sektor fortsätter sina tillväxtinsatser
turk logistics sektor fortsätter sina tillväxtinsatser

Utvecklingen av den turkiska logistikindustrin under de senaste åren drar ofta en positiv bild för oss som sektorsrepresentanter. Men som det är känt är det inte möjligt att utvärdera vår sektor oberoende av världens dynamik. Både den politiska utvecklingen i olika geografier och fluktuationerna i världshandeln påverkar logistikindustrin. Men när vi tittar på utvecklingen genom åren får logistiksektorn en hög andel av de offentliga investeringarna och den växer och växer varje år med bidrag från den privata sektorn. År 2019 lämnade vi ett år som var utmanande eftersom sektorn men nya steg togs för framtiden. Jag skulle vilja utvärdera 2019 med några siffror och utveckling.


Vi vet att vår bransch har en andel på 12% i landets BNP. BNP ökade med 2018% i slutet av 19 jämfört med föregående år och nådde 3 biljoner 700 miljarder 989 miljoner TL. Logistikbranschen, som anses ha en andel på 12% inom nämnda storlek, nådde cirka 2018 miljarder TL i slutet av 444. Det uppskattas att den logistiska verksamheten som bedrivs av företag som tillhandahåller direkta logistiktjänster i denna storlek och utrikeshandeln / produktionsföretag gör hälften av sitt bidrag.

Logistiksektorn tillväxten utvärderas i slutet av 2019 kommer att vara annorlunda från Turkiets BNP-tillväxt. Publicerad av Världsbanken i Turkiet November 2019 i Turkiet för att övervaka ekonomins BNP-tillväxten beräknas ligga. Även om denna tabell inte är trevlig, kommer vi att kunna se tillväxtprestanda inom logistikbranschen parallellt med BNP när TÜİK: s BNP-uppgifter för 2019 meddelas.

När vi utvärderar logistikbranschen genom att differentiera transportsätt ser vi att sjövägen har den högsta andelen vad gäller värde och vikt, som det har varit i flera år. I detta sammanhang, i slutet av tredje kvartalet 2019, är andelen sjövägar i import på grundval av värdet 65%, motorvägets andel är 19%, flygbolagets andel är 15% och andelen järnväg 0,80%. Vid exporttransport är havets andel 62%, vägens andel 29%, flygbolagets andel 8% och järnvägens andel 0,58%.

På grundval av vikt, i slutet av tredje kvartalet 2019, har sjöfarten en hastighet på 95%, motorväg 4% och järnväg 0,53%. Vikten på importlasten som transporteras med flyg är mycket liten och motsvarar ett 0,05% -förhållande. I exporttransporter har sjöfarten en andel på 80%, motorvägen är 19%, järnväg och flygbolag har en andel på mindre än 1%.

Medan jag lämnar 2019, skulle jag vilja dela med er utvecklingen som påverkar branschen. Inom ramen för Kinas bälte- och väginitiativ framträder ansträngningar för vårt land att ha större andelar i transportkorridorer som en av de viktiga utvecklingen för vår sektor. Parallellt med denna utveckling kommer andelen järnvägstransporter och därmed transitlaster genom våra hamnar också att öka. Av denna anledning kommer vårt land att göras av transport sömlösa järnväg genom öst-väst-axeln bör prioritera infrastruktur arrangemang, på kortare tid jämfört med grannländerna via Turkiet transit last och mer ekonomiskt rörd kunna front som öppnar lagstiftningen ska utföras. Med Istanbul Airport har en period där vi kan dra nytta av vårt lands ställning mer effektivt börjat. Turkiets luft lastkapacitet på uppdrag av både den nuvarande internationella skalan transfer center som kommer att öppnas i både långvarig användning av flygplatsen i Istanbul, kommer ytterligare kapacitet att ge en stor fördel.

Som UTİKAD fortsätter vi våra ansträngningar för att förbättra och utveckla logistikbranschen. I detta sammanhang följer vi uppdaterad utveckling för att skapa ett hållbart logistiksystem som erbjuder säkra, tillgängliga, ekonomiska, alternativa, effektiva, snabba, konkurrenskraftiga, miljövänliga, oavbruten, balanserad, effektiv leverans och moderna tjänster baserade på värdekedjestyrning, global god praxis. Vi överför proverna till våra medlemmar. absolut nödvändigt att utveckla intermodala transporter i Turkiet vid tidpunkten för skapandet av detta system. Så vad har vi gjort för det här? Vi förmedlade yttrandena från UTİKAD om utkastet till kombinerad transportförordning till ministeriet och syftade till den sista nyttan av sektorn.

Vi uttrycker de aktuella problemen inom sektorn i varje plattform vi representerar sektorn och betonar våra åsikter om dess lösning. En av dessa frågor är föremål för godkännandedokument som begärs av de företag som vill bedriva sin transportverksamhet. Att avgifterna för de begärda dokumenten är höga är en negativ situation för vår bransch. Höga dokumentavgifter påverkar arbetsvillkoren och konkurrensmiljön djupt. I detta avseende uttrycker vi våra invändningar och motiveringar på varje plattform. Naturligtvis är vi engagerade i dokumenterad och pålitlig transport, men vi tror att det är nödvändigt att både minska antalet och mångfalden av dokument och att förbättra dokumentavgifterna.

Som UTİKAD förberedde vi 2020 rapporter under 2 för vår sektor att utarbeta en färdplan för framtiden. Professor i Dokuz Eylül University Maritime Fakultet. Dr. Okan tonfisk och som bifogats samarbeta la beredd Logistik trender och framtidsutsikter Survey och UTIKAD Director of Industrial Relations, som utarbetats av Alperen Güler Turkiet Logistics Industry Report tror att vi kan vidta åtgärder för säkrare och effektivare våra medlemmar och bransch intressenter genom 2019. Jag hoppas att 2020 blir ett hälsosamt, fredligt och lönsamt år som öppnar nya horisonter för den turkiska logistikindustrin och dess värdefulla intressenter.

Se Emres fullständiga profil
UTİKAD StyrelseordförandeJärnvägsnyhetssökning

Var den första att kommentera

Yorumlar