Vad hände med Şanlıurfa Trambus-projektet? Gamla Bashkan Farmer tillkännager

sanliurfa trambus projektet vad som hände den gamla backanbonden förklarade
sanliurfa trambus projektet vad som hände den gamla backanbonden förklarade

Tidigare Şanlıurfa borgmästare Nihat Çiftçi avgav ett uttalande på sitt sociala mediekonto om Trambus-projektet.


Trambus, som anslöt sig till det offentliga transportsystemet för att underlätta transporten av storstadens borgmästare Nihat Çiftçi i Eski Şanlıurfa, engagerades inte igen. Uttalandet från borgmästaren i lanlıurfa Metropolitan Municipality, Nihat Çiftçi, som tillkännagavs för ett tag sedan, kommer att tas i drift med full kapacitet den 21 november, och kollektivtrafiksystemet har inte öppnats för transport idag.

Den före detta borgmästaren, Nihat Çiftçi, som delade det officiella kontot för sociala medier, sa följande i sitt uttalande: ”Vårt team utarbetade en järnvägstrafikplan vid Şanlıurfa. I spetsen för teamet som förberedde detta transportprojekt, prof. Dr. Det var Rafet Bozdağ. Rafet-lärare arbetade som transportkonsult. Han arbetade som transportcoach och chef för transportavdelningen i Istanbul Metropolitan Municipality i flera år. ''

'Med lagen i vår transportavdelning, ordförande av Rafet, Kayseri transportföretag. Yttrande från teamet bestående av experter och Yalova University; Den mest trafikerade linjen busanlıurfan är den 43: e linjen med 63 XNUMX passagerare per dag, spårvagnslinjen från insamlingscentret till Balıklıgöl i första etappen, från centrum av Şanlıurfa till norr, Karaköprü-mässan från mitten av Şanlıurfa-Diyarbak den andra. järnvägssystem från centrum till kollektivtrafiköverföringsstationen, tredje etappen; Räckesystemet på Akçekale-vägen till insamlingscentret Eyyübiye sjukhus, i den fjärde etappen; En rapport presenterades att transportproblemet i lanlıurfa kommer att lösas i femtio år genom att installera ett järnvägssystem från Mardin-vägen fram till Harran University. Denna rapport är av vår byrå; Vår transportkommission, som presenterades för Metropolitan Municipality-rådet, utvärderade frågan och vårt råd godkände vårt ordförandeskap när det gäller genomförandet av projektet. ''

Från vår byrå beslutades det att förbereda projektets första fasprojekt, att utöka vägen för andra faser, ordna infrastrukturen och korsningarna. Medan järnvägssystemets projekt i det första steget studeras; De tekniska grupperna begärde att alla infrastrukturer på rutten som passerar genom Divan-vägen skulle förskjutas. I undersökningen gjord av Shuskis generaldirektorat är åsikten att vatten, kanal, telekom, regndränering, energiledningar passerar 4 till 5 meter djup och förskjutning inte är möjligt. I utvärderingen beslutades att i stället för att lägga spårvagnsskenorna på grund av denna infrastruktur, skulle trambusen med alla samma funktioner förutom järnvägen vara lämplig på grund av att den var gummiaktig. Projekten som lagen förberedde lämnades ut för att öppna anbud med alla tekniska och administrativa specifikationsvillkor. Ankara Firm för detta anbud Bozankaya AŞ har vunnit ett företag. Företaget har kunskaper och har genomfört framgångsrika tåg- och järnvägstrafikprojekt i Kayseri, Bursa, Malatya och många provinser. Anbudspriset för Trambus-projektet var 60 miljoner. 30 miljoner av detta tillhörde överbyggnader som linjer, byggnader, energi, katalysatorer, stopp etc. Det tillhörde 30 11-meters trambusfordon på 24 miljoner. Företaget började arbeta. Han slutförde överbyggnaden i tid. I enlighet med konserveringsstyrelsens beslut gavs ytterligare tid för vissa förändringar i projektet. Ökad växelkurs i Turkiet under tillverkningen Trambus fordon. Av denna anledning hade företaget svårt att producera dessa maskiner, som det hade åtagit sig. bulunarak att ansöka till ministeriet, liksom alla företag i Turkiet rapporterade utsatthet på grund av att utbyta höjd kurs. Med den utfärdade lagstiftningen fick entreprenörsföretag rätten att säga upp avtalet eller ensidigt i enlighet med avtalet. Entreprenörsföretaget använde rätten till en ytterligare period på 7-8 månader för att tillverka maskinerna från Transportkontoret. Innan denna period började var mitt ordförandeskap avslutat.

Uppfattningen att allmänheten inte återvänder är helt orubblig. När linjen avslutades gjordes flera försök. Fordonstestet lyckades. Syftet med detta projekt var att slutföra tätheten på linje 63 och genomföra 40 trambusmaskiner i stället för 50-11 bussar under bekväma, bättre förhållanden och på kortare tid.

Vad bör nu göras: Om entreprenörföretaget inte har fullgjort sitt åtagande på extra tid; Garantin registreras omedelbart till institutionen och linjen kommer att läggas ut i anbudet omedelbart och kommer att driva linjen. Det finns ingen teknisk eller administrativ linje i detta projekt. Syftet var att få en hög kvalitet till Şanlıurfa Transportation. Detta projekt; nu kan det inte göras till ett pris högre än fyra gånger. Alla detaljer och sanningen om verket är som jag sa till er. Dessa problem löses med dokumenten på transportkontoret, och experterna och tjänstemännen som arbetar med oss ​​vittnar om detta. Det är inte rätt att offra detta projekt till ett team av människor som inte vill att utvecklingen av Şanlıurfan ska veta. Det är fel att ge premier till de uppfattningar som skapats.

Detta är all information om trambusprojektet. Jag presenterar respektfullt denna information för allmänheten i lanlıurfa. Han uttalade sig. (İbrahim Çakmak - Urfanatik)Järnvägsnyhetssökning

Var den första att kommentera

Yorumlar